Nemsoká, már csak két hetet kell várnunk rá, eljön a karácsony, ezzel kapcsolatban találtam egy kis írást a Szimpatika nevű folyóiratban, nagyon praktikus tanácsok vannak benne, nagyon remélem, hogy kedveteket lelitek benne amikor elkészítitek.
"Formába öntött szeretet
December küszöbén álljunk meg, vagy inkább üljünk le egy kicsit! Gondoljuk át, mik a legfontosabbak ahhoz, hogy az ünnepvárás szép emlékké váljon.Vizsgáljuk meg a hagyományokat, és teremtsünk újakat: próbáljuk meg úgy beosztani az időt, hogy jusson beszélgetésre, együtt-alkotásra is a családtagokkal és barátokkal.
Talán a pénz hiánya nem csak engem inspirál arra, hogy mozgósítsam "rejtett tartalékaimat", és kicsit "gazdagabbá" váljak karácsonykor.
Eltökéltem, hogy megvalósítom néhány régi nagy tervemet: szakítok időt, és meghívom néhány barátnőmet mézeskalácsot szaggatni-sütni-díszíteni, hátha sikerül hagyományt teremtenünk.
Kipróbálom, milyen az ünnep, ha saját készítésű gyertyák adják a fényét.
És persze alig várom már, hogy megvalósíthassam személyre szabott ajándékötleteimet a barátaimnak és családtagjaimnak.
Hogy mik ezek, az titok, de annyit elárulhatok: az elmúlt évek összegyűjtött adventi csokinaptáraiból a gyerekekkel együtt fogunk szemrevaló ajándékokat készíteni.
Mire jó a bolti adventi naptár?
Az első adventi csokinaptárak megjelenésekor természetesen beleszaladtam a kommersz csapdájába: ezeket vettem meg a gyerekeknek, ahelyett, hogy saját készítésű, személyre szóló apró ajándékokkal leptem volna meg őket.
Bár a csokik általában ehetetlenül rosszak, ne bánkódj, ha te is megvetted az adventi csokinaptárat! A műanyag formákat gondosan őrizd meg, hiszen a segítségükkel évről évre formás finomságok és karácsonyfadíszek is készülhetnek saját örömünkre és ajándékba is.
Mindegyik szórakoztató elfoglaltság, jó alkalom a közös ajándékkészítésre a gyerekekkel!
Csokiöntés
A kiürült és gondosan megtisztogatott adventi naptárt újratöltheted jóféle csokoládéval. Gombóc Artúr se tudná felsorolni az összes variációt, amit kipróbálhatsz: használhatsz fehér csokit, ét- vagy tejcsokit, hogy csak az alapoknál maradjunk. Készíthetsz mazsolás, mandulás, kesudiós, datolyás, kandírozott gyümölcsös változatot, ínyenceknek birsalmasajtost, fahéjast, szegfűszegest, még ínyencebbeknek borsost, csilist, kardamomost vagy gyömbérporost. Elkészítés:
A csokit tördeld bele egy hőálló tálkába, és óvatosan olvaszd meg - mikróban a legegyszerűbb.
Ha többféle ízesítést is kipróbálnál, kisebb adag csokikat olvassz, és keverd hozzá a fűszert.
Ha apróra vágott magokat, kandírozott gyümölcsöt szeretnél hozzáadni, keverd az olvadt csokiba. (Az egészben hagyott magokat a formába öntés után nyomkodd a masszába.)
Csurgasd vagy kanalazd a formába az olvadt csokit.
Tedd a hűtőbe a formát.
Ha megszilárdultak, vedd ki a finom csokikat, és csomagold be őket - már ami marad kóstolás után - egyenként.
Marcipán domborművek
A csokin kívül nagy kedvenc nálunk a marcipán is. Sietős ajándékkészítés közben jött az ötlet: csoki helyett nyomjunk egy-egy marcipánburgonyát a bolti adventi naptár kiürült rekeszeibe. Kipattintottuk a formából a szétlapított golyóbisokat, és magunk is meglepődtünk a lenyűgöző eredményen! Pillanatok alatt szép, különleges és finom ajándékot sikerült előállítanunk, már csak csomagolni kellett!
Tipp:
A csokiöntvények és a marcipánfigurák szép papírba csomagolva, saját készítésű zsákocskába vagy egyedileg bevont dobozba rejtve szívhez szóló ajándékok lesznek minden korosztálynak.
Csillogó apró karácsonyfadíszek
A kiürült csokinaptárat és némi modellgipszet felhasználva apró, csillogó karácsonyfadíszeket készíthetünk körömlakk segítségével, amitől csodás, színes, sejtelmesen fénylő felületet nyernek.
A körömlakkot mindig is csodáltam! Édesanyám az ápoltság elengedhetetlen részének tartotta, és mi némán figyeltük a szertartást, ami a felrázással kezdődött: egy pici vasgolyó kattogott belül, ahogy a formás kis üveg falához ütődött. Aztán jöttek a szép színek és a sajátos illat... Bár az én körmöm csak akkor látott lakkot, ha a dekorálással ügyetlenkedem, de minden csodálatom ezé a festéké azóta is.
Keverd össze a gipszet kevés langyos vízzel, hogy krémszerű állaga legyen, és óvatosan kanalazd a formába. A díszek felfüggeszthetővé tételére több megoldás létezik. Az egyik: egy kis darab (kb. 2 centis) drótot - legjobb a tavalyról maradt szaloncukor-akasztó fele - fogó segítségével félbehajtasz, és óvatosan a száradófélben lévő, puha gipszbe nyomod. Másik megoldás: fogpiszkálóval böksz egy lyukat a már száradó, de még meg nem kötött gipszbe, és kis szerencsével ezen tudsz majd átfűzni színes madzagot.
Ha megkötött a gipsz, óvatosan szedd ki a formából, és hagyd még száradni, míg fehér nem lesz.
A körömlakkozás megkezdése előtt érdemes a formák hátát arany vagy ezüst spray-vel lefújni, hiszen forgolódhatnak a díszek a karácsonyfán.
Fesd ki a gipsz-díszeket sokszínű körömlakkal. Bátran használd a színeket!"
Na, most pechem van, mert már csak egy színű körömlakkom van, de gipszem temérdek, és nagyon remélem, hogy télen a csúszós utak miatt nem látom majd egyik végtagomon se. :) No, de próbáljátok ki, és küldjetek kóstolót is a csokikból, de vigyázzatok, én mindenféle csokit szeretek!!!! :) :)